Ostré předměty - G. Flynn aneb pěkně vostrá kniha

12. září 2017 | 19.04 |

Screenshot_2017-09-12-17-46-02Tak tohle. To byl nářez a pekelně znepokojující jízda, dámy a pánové.

Chicagskou autorku Gillian Flynn jsem měla na seznamu pěkně dlouho a překvapivě jsem nesáhla jako po první knize po opěvované Zmizelé, ale po Ostrých předmětech. Jenom proto, že byla ve čtečce na prvním místě. A chyba to nebyla ani náhodou! Po Maestře jsem potřebovala pořádnou dávku SKUTEČNÉHO thrilleru a tu mi paní Flynn milosrdně poskytla jako knižnímu feťákovi.

Ostré předměty je autorčin knižní debut. který si na své konto připsal CWA New Blood Dagger Award a samozřejmě i u nás patří mezi hojně čtené knihy s hodnocením 78% (což tak nějak odpovídá, i když já sama hodnotila pěti hvězdičkami z níže uvedených důvodů) a rozhodně by byla škoda, kdyby tenhle počin zůstal ve stínu Zmizelé. O čem tedy Ostré předměty jsou a proč jsem z nich tak nadšená?

Hlavní postava příběhu má klasické rysy hrdinky, ale zároveň je podobně zvrhlá a jednoduše divná jako všichni ostatní. Není to super? Vy jí samozřejmě fandíte, litujete, ale zároveň si sakra uvědomujete, že ani ona není žádným svatouškem. Camille je chicagskou reportérkou méně známých novin, pohledná a mladá žena, která se zcela distancovala od své rodiny a minulosti. V Chicagu žije "nový život", nevýrazný, obohacený jen svými reportážemi o kriminálních činech, rodinu ji nahrazuje její šéfredaktor Curry a jeho manželka. Právě Curry ale nevědomky Camille předhodí sousto, které je na ní až příliš velké. Je jím reportáž o podivných vraždách dvou holčiček, nikoli však v Chicagu, ale v missourijském maloměstě Wind Cap, což je shodou okolností rodné město Camille. Kouká z toho pěkně zajímavý kousek pro noviny, který by jim mohl podstatně pomoct zvýšit popularitu mezi ostatními novinářskými plátky. Jenže mladá reportérka není vůbec nadšená z toho, že by se měla vydat za svou rodinou do světem zapomenutého Wind Cap. Proč? Jste připraveni? Teď se to začne teprve rozjíždět.

Jelikož mým cílem není spoilerovat, ráda bych vás jen připravila na to, že vaše psychika nedostane chvíli odpočinku. Jakmile totiž Camille překročí hranice Wind Cap, které jakoby zmrazilo své obyvatele a zároveň připoutalo na tomto místě, začnou se odkrývat znepokojivé informace, zdánlivě nesouvisející s případem. Brzy vám dojde, proč se Camille děsila návratu domů. Její rádoby perfektní rodina sestávající z matky Adory, nevlastního otce Alana a nevlastní sestry Ammy totiž ani přinejmenším není "normální" a "perfektní". Co byste řekli na matku, která je buď extrémně starostlivá nebo naopak nejeví absolutně žádné známky mateřství, jednoduše je tak trochu blázen? Nebo na sotva třináctiletou sestru, která vypadá mnohem starší a plní roli poslušné a roztomilé dcerunky, ale když zrovna není za zdmi honosného domu, mění se na úplně jiného člověka?

Za těchto podmínek se Camille snaží přijít na kloub dvěma vraždám. Zavražděné dívky, Ann a Natalie, byly nalezeny uškrcené a s jedním podstatným detailem - dívenkám chyběly zuby. Proč? Má policie vůbec nějaké teorie, důkazy? Zdá se, že zamrzla na mrtvém bodě... A Camille má pocit, že zamrzá i ve Wind Cap. V tomto téměř nehostinném prostředí s lidmi, kteří se tváří, že vědí něco, co ostatní ne, pomalinku vyplouvají na povrch tajemství naší hrdinky. Minulost plná úchylek prosakuje celým příběhem a pronásleduje Camille všude. Všechno je zpět. Všechno, na co se snažila zapomenout... Stín Adory je přítomen v každé místnosti. A spolu s ním i jiné, mnohem temnější stíny, před kterými se nedá utéct.

Jednoduše - záměr autorky je, abyste nezůstali v klidu. A hlavně, abyste v žádném případě neměli navrch. Myslíte si, že víte, jak to celé je? Věřte, že nevíte vůbec nic...

Hodnocení ve zkratce: jestli nemáte chuť na něco, čím prosakuje deprese, podivné úchylky a co se vyznačuje zpravidla tím, že jste neustále uváděni do mylných úvah, Ostré předměty nechejte raději na jindy :).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Ostré předměty - G. Flynn aneb pěkně vostrá kniha sayonara 13. 09. 2017 - 09:33
RE(2x): Ostré předměty - G. Flynn aneb pěkně vostrá kniha movies-and-tvshows®pismenkuje.cz 16. 09. 2017 - 22:45
RE: Ostré předměty - G. Flynn aneb pěkně vostrá kniha melancholicka 14. 09. 2017 - 10:42
RE: Ostré předměty - G. Flynn aneb pěkně vostrá kniha movies-and-tvshows®pismenkuje.cz 16. 09. 2017 - 22:42
RE(2x): Ostré předměty - G. Flynn aneb pěkně vostrá kniha melancholicka 17. 09. 2017 - 11:58
RE(3x): Ostré předměty - G. Flynn aneb pěkně vostrá kniha movies-and-tvshows®pismenkuje.cz 17. 09. 2017 - 20:28
RE(4x): Ostré předměty - G. Flynn aneb pěkně vostrá kniha melancholicka 20. 09. 2017 - 19:11