Ta přede mnou - J.P. Delaney

4. listopad 2017 | 21.59 |

IMG_0370Opět další thriller. Jakmile s tím jednou začnete, už nemůžete přestat a instinktivně saháte po dalších a dalších napínavých příbězích. Tento se mi do rukou dostal ještě tak trochu náhodou, když jsme se v Luxoru mezi regály dohadovali s přítelem. Nechtěla jsem (výjimečně) utrácet peníze za knihy, protože jsem původně přišla pro školní potřeby (které paradoxně už nikdy nevyužiju, uhm), ale "někdo" si usmyslel, že nemohu opustit knihkupectví přece bez knihy. A tak jsem odešla s thrillerem "Ta přede mnou" v podpaží.

K přečtení jsem se dokopala až teď, na začátku listopadu, protože jsem na to konečně měla čas. A musím vám říct, že jsem tehdy udělala dobře, když jsem přítele poslechla a nechala se ke koupi přemluvit. Ta přede mnou je tak trochu skrytý, minimalistický knižní masakr. Proč?

Kombinuje totiž příběh dvou velmi podobných žen, Emmy a Jane, které se odehrávají takřka paralelně – leč ten Emmin je z minulosti a příběh Jane z přítomnosti. To je základní kámen celého děje, protože je to právě onen faktor, který vyvolává napětí a dodává ději neobyčejnost a spád.

A pak je tu samozřejmě TEN barák. Na první pohled dokonale promyšlená stavba, takřka samostatně fungující "organismus". Protože za vás přemýšlí a přizpůsobuje se vašim životním podmínkám. Tedy, pokud se nejdřív přizpůsobíte vy jemu. A věřte, že to není rozhodně jednoduché. A ještě o trochu méně jednodušší je vyznat se v architektovi oné přelomové minimalistické pevnosti. Je nesmírně těžké získat možnost v domě na Folgate Street 1 bydlet, jelikož si jeho tvůrce, puntičkářský perfekcionista Edward, vymyslel desítky podmínek, které je nutno dodržovat – jako kompenzace k těmto podmínkám slouží směšně nízký nájem. A k tomu "vstupní dotazník", ve kterém téměř nikdo není schopen nasbírat dostatečný počet bodů, aby mohl být pozván na pohovor přímo s Edwardem a do domu se případně mohl nastěhovat.

Nicméně i přes všechna tato příkoří se hrstce vyvolených podařilo získat nájemní smlouvu. Mezi šťastlivce patří i Emma a hned na to Jane. Obě si slibovaly nový začátek a hlavně jakousi pomoc od samotného domu, který je nutil žít jinak, než byly doposud zvyklé. Špinavé talíře ve dřezu? Nemožné. Vlastní dekorace? Nesmysl. Domácí mazlíček, děti? Na to zapomeňte. To, že dům v žádné místnosti nemá dveře, občas vám odmítne pustit vodu či sporák, když nechcete vyplnit další dotazník o vašem životě, je jen detail. A podivínský architekt taky... Zdá se, že dům a jeho obyvatelé jsou pro něj jako loutky či pokusní králíci.

Co se stane, když se Jane dozví o pořádně neobjasněné smrti předchozí nájemnice a začne se v celém případu k nevoli Edwarda šťourat? Jak se říká, píchne do vosího hnízda. A pak se začnou dít věci. Zjistí totiž, že má s Emmou společného mnohem víc než jen vzhled a bydlení na Folgate Street. A bohužel není jediná, kdo si to uvědomuje. Komu by nevrtalo hlavou, proč v domě, kde žije, zemřela žena?

Ta přede mnou není moc knihou k čajíčku a sušenkám. Má vás šokovat. Ale ne najednou – šokující prozření a skutečná pravda přicházejí postupně v celém příběhu, a zatímco v první půlce knihy máte pocit, že snad ani nečtete thriller, vydržte. To pravé znepokojení se dostaví a možná větší, než si myslíte. Já jsem tuhle parádu zhltla do dvou dnů a nenudila jsem se ani jednu stránku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Ta přede mnou - J.P. Delaney kniha 05. 11. 2017 - 16:03
RE(2x): Ta přede mnou - J.P. Delaney melancholicka 10. 11. 2017 - 15:43