Maestra - L.S.Hilton aneb nesuď knihu podle obalu

5. září 2017 | 15.53 |

maestraTo byl zase kup, to vám povím. Že já hloupá zase naletěla. Je mi dvacet a pořád jsem si nezapamatovala podívat se nejdřív na databázi knih, než si koupím nějaký ten "masterpiece". Ano, dá se namítnout, že hodnocení od cca 130 lidí, kteří se tou bídou pročetli, nemusí být nutně objektivní. Ale něco na tom, že je Maestra 18. nejhůře hodnocená kniha (45% ehm...), určite bude. Tahle sranda označnená jako thriller, má dokonce horší hodnocení, než 50 Odstínů a to že je řádný knižní odpad. Horší hodnocení než Maestra mají snad už jenom Dobroty Ládi Hrušky.

No ale já, pitomoučká, viděla super obálku (kde asi tak vzniklo přísloví "nesuď knihu podle obalu"), slovní spojení "šokující thriller" - taktéž na oné ultra super provokativní obálce a všechno to pojistila stříbrná nálepka edice světového bestselleru. Nekup to. Navíc anotace se zdála taky fajn. Hodná holka, co se stane zlobivou? Super. Trocha erotiky? Fajn. Podvody, napětí, snaha zachránit si krk? Pecka.

Problém je, že všechno výše zmíněné v Maestře opravdu najdete. Teda, až na to napětí. A jako bonus budete seznámení s nejradžšími módními značkami, kterých je v knize přehršel. To si bohužel nijak nepřikrášluju, autorka má potřebu nám sdělovat ob stránku co má hlavní postava na sobě, od jaké značky, případně co si chce koupit různě po buticích... V půlce knihy jsem nevěřícně vyhrkla do ticha místnosti: "to si snad dělá pr*el, ne?!" když jsem už po sté četla o další kabelce od Vuittona, hedbávném šátečku značky Fendi, pršiplášti od Prady a Rolexkách. Vážně mě to vytáčelo. No vás by to neštvalo?

Tak co mě tedy na Maestře štvalo nejvíc, kromě záplavy módních značek (z nichž naprostou většinu ani neznám), když jsem napsala, že tam vlastně v podstatě všechno bylo? Já vám ani nevím, mě to štvalo celé, tak nějak konstantně, o to víc, že se o knize nedá tak úplně říct, že je to brak, jako Odstíny. Ale i tak se to nedá číst. A přesto vás něco nutí to dočíst. A to je k nasr...naštvání ještě víc, kor, když se na konci nestane ani nic šokujícího (minimálně nic, co by průměrný čtenář nečekal). Ono se tam něco děje, působí to vesměs i inteligentně, ale v závěru zjistíte, že jste vlastně pořád čekali až se něco stane... A ono se to nestalo.

Úplně největší sek je přisoudit Maestře titul "thriller". Od thrilleru očekáváte napětí, mrazení v zádech, atmosféru, která by se dala krájet. No, dovolte, abych se zasmála. Celý příběh je o Judith (nebo taky Lauren, záleží na situaci...) které táhne na třicet, ale nikde se o tom moc nezmiňuje. Nemáme moc ponětí o tom, jak vlastně Judith vypadá, s jistotu se dá tvrdit jen to, že se jedná o blondýnu, po které muži slintají. Tahle Judith má za sebou ponurou minulost, ale i přes všechny životní trable se jí podařilo vystudovat umění ve Francii. Kariéru rozbíhá v jedné londýnské galerii, kde plní funkci poskoka, o kterého se nezajímá nikdo, leda tak vrátný Dave. Skrývá v sobě ale velké ambice a protože je to taky profesionální zlatokopka, vypočítává mrcha, nymfomanka a skrytá vražedkyně, je jasné, že se jí je podaří naplnit - tedy alespoň z části. Všechno odstartuje odhalení podvodu s obrazem a Judithin vyhazov z práce. Jooo, kdyby šéf tušil, co tím spustí a jak mu tahle modelína nakonec překazí plány, určitě by si to s tím padákem rozmyslel...

Nicméně abych to shrnula - thriller to skutečně není (alespoň pro mě), šokující také ne. Dovolím si tak tvrdit proto, že už jsem pár skutečně výborných thrillerů přečetla a Maestra by jim nesahala ani po první stránky. Napětí odešlo kamsi do neznáma a vzalo s sebou i mrazení v zádech. Pár mrtvol, cestování mezi Anglií, Francií a Itálií, kupa značkového oblečení, zdánlivě složitá a šokující zápletka proložená sem tam nějakým výkladem o umění a poměrně dost sexu. Celý tenhle mix má divný závan lacinosti a o nudu na pár dní během čtení máte postaráno. Jediné, co paní Hilton zvládla opravdu profesionálně, bylo zužitkování vlastních znalostí o obrazech. Stačilo pár věcí vynechat, pár věcí poladit a mohl to být skutečně fajn román, možná i ten thriller... No, snad příště.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře